Aktywny wypoczynek

Folwark Konny Hermanów

Nowe Miasto Nad Wartą

Bryllandia

Witaszyce

zobacz więcej dodaj obiekt

Statystyka

  • Wszytkich: 3998432
  • W tym roku: 549433
  • W tym miesiącu: 11634
  • Dziś: 63
  • Online: 20

Linki

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Wystawa zabawek – ponad 300 eksponatów w MPPP

Już 14 listopada 2016 o 15.00 w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się wernisaż „Wystawy zabawek". Muzeum zaprasza na otwarcie ekspozycji zarówno dzieci, jak i dorosłych! Każdy znajdzie coś dla siebie! Podczas otwarcia przewidziane są konkursy z nagrodami.

 

"Wystawa zabawek" to ekspozycja, na której zostanie zaprezentowanych ponad 300 zabawek pochodzących ze zbiorów państwowych oraz prywatnych kolekcji. Będą to polskie zabawki z różnych okresów historycznych. Najstarsze z nich datowane są na XI wiek, najpóźniejsze pochodzić będą ze współczesnych - również dziecięcych! - kolekcji.

Na wystawie zobaczymy zabawki, które dzieci animują aranżując pewnego rodzaju spektakl (będą to przede wszystkim figurki ludzkie i zwierzęce) oraz przedmioty, które stają się figurami lub akcesoriami rozmaitych gier (kule, piłki, pionki, gwizdki).

Centrum ekspozycji zajmą najstarsze zabawki pochodzące z wykopów archeologicznych z terenów Polski. Są to przede wszystkim miniaturki z drewna, gliny lub stopu cyny z ołowiem (akcesoria kuchenne, fragmenty mebelków dla lalek, miniaturowa broń), figurki zwierząt i ludzi, a także takie zabawki jak bączki, warkotki, gwizdki czy skarbonki, akcesoria różnych gier. Ekspozycja zawierać będzie również wyjątkowy obraz niderlandzkiego malarza Petera Bruegla Starszego z 1560 roku „Zabawy dziecięce", na którym interpretatorzy doszukali się ponad 70 zabaw!

Zwiedzający nie będą się nudzić! Aranżacja wystawy zachęci ich do szukania relacji między zabawkami sprzed 1000 lat a tymi, które pamiętają z własnego dzieciństwa, dzieciństwa swoich rodziców, dziadków i pradziadków a nawet prapradziadków.

Motto wystawy stanowi zdanie Katarzyny Kabacińskiej: „Zabawa może istnieć bez zabawki, ale zabawka bez zabawy jest tylko zwykłym przedmiotem". Towarzyszyło ono przy tworzeniu wszystkich elementów wystawy: od samego projektu aranżacji wystawy, która ma nie tylko pokazać przedmioty, ale i sposób ich wykorzystywania, poprzez interaktywne zwiedzanie angażujące małych gości, aż do programu wydarzeń towarzyszących, w ramach których odbywać się będą pokazy filmowe, wykłady i warsztaty.

Wystawa czasowa - czas trwania: 13 listopada 2016 r. - 12 lutego 2017 r.
miejsce: sala wystaw czasowych + sala edukacyjna MPPP w Gnieźnie
wernisaż: 13 listopada 2016, niedziela, godz. 15.00

wystawa w oparciu o kolekcje prywatne dzieci oraz zbiory MPPP w Gnieźnie, a także wielu innych muzeów
kurator wystawy: Magda Robaszkiewicz
współpraca: prof. Dorota Żołądź-Strzelczyk, dr Katarzyna Kabacińska-Łuczak, Kora Kowalska
projekty: YOS Studio

 

Inne portale:

Zaprzyjaźnione serwisy