Aktywny wypoczynek

Folwark Konny Hermanów

Nowe Miasto Nad Wartą

Bryllandia

Witaszyce

zobacz więcej dodaj obiekt

Statystyka

  • Wszytkich: 5813140
  • W tym roku: 119732
  • W tym miesiącu: 22860
  • Dziś: 279
  • Online: 11

Linki

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Zoo Poznań

Nowe Zoo w Poznaniu to jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce, został założony w 1974 roku na Białej Górze, wschodnim klinie zieleni Poznania. Zajmuje obszar około 117 ha usytuowanych na pagórkowatym terenie leśnym z sześcioma rozległymi stawami o łącznej powierzchni ponad 13 ha, stanowiąc naturalne siedlisko fauny krajowej.

..Cennik/Kontakt/Godziny otwarcia/Informacje dodatkowe..

Kilka Słów o ogrodzie zoologicznym.

Ogród otwarto w setną rocznicę powstania Starego Zoo przy ul. Zwierzynieckiej z którym tworzy integralną całość jako Ogród Zoologiczny w Poznaniu.

Nowe Zoo słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która należy do jednej z najbogatszych w Europie.

Od 1 października 2014 roku dyrektorem poznańskiej placówki jest Aleksander Niweliński.

Kilka słów o początkach poznańskiego Zoo

Już przed I wojną światową okazało się, że lokalizacja Starego Zoo uniemożliwia jego dalszy rozwój terytorialny. Wielokrotne starania o translokację całego ogrodu zoologicznego (do której nigdy nie doszło) na większy odpowiedniejszy teren, ostatecznie zakończyły się w latach szcześćdziesiątych XX wieku, kiedy to ruszyły prace nad przygotowaniem budowy całkiem nowej placówki w oparciu o nową lokalizację. W 1967 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Nowego Zoo, mający za zadanie gromadzenie środków finansowych. Trzy lata później zaczęła się budowa Nowego Zoo. 16 września 1974 roku otwarto dla publiczności pierwszą część terenu. Pierwszymi zwierzętami prezentowanymi w Nowym Zoo były jelenie europejskie, daniele, wielbłądy, lamy i gwanako. W 1978 roku powstał pawilon insektarium prezentujący owady, pajęczaki i mięczaki. W 1995 roku otwarto pierwszy w Polsce Pawilon Zwierząt Nocnych a także sprowadzono po raz pierwszy w historii ogrodu nosorożca.

Pawilon słoniarni oddano do użytku w 2008 roku. Do dyspozycji stada słoni afrykańskich pozostaje wybieg wewnętrzny z osobną stajnią dla samca i indywidualnymi boksami dla samic oraz 2,5 ha wybieg zewnętrzny.

Ekspozycja rysi europejskich na nowym obszernym wybiegu. stanowiący fragment naturalnego lasu, została udostępniona dla zwiedzających 2 kwietnia 2013 roku.

Azyl dla niedźwiedzi wybudowano we współpracy z niemiecko-austriacką fundacją Vier Pfoten (pol. "Cztery Łapy"). Pierwsze niedźwiedzie brunatne przyjechały do azylu w październiku 2013 roku ze schroniska w Korabiewicach. Aktualnie mieszkają w nim dwa niedźwiedzie: Borys i Misza.

Wśród zwierząt prezentowanych na Białej Górze wiele zagrożonych jest wyginięciem m.in. drapieżny torbacz kowari, lwiatka złotogłowa, kazuar hełmiasty, krytycznie zagrożony wyginięciem - jeleń baweański w naturze zamieszkujący jedynie wyspę Bawean oraz świnia wisajska pochodząca z wyspy Negros, jeleń Alfreda, jeleń milu, zebra Grevy`ego, żyrafa Rothschilda, tygrys syberyjski, słoń afrykański, suseł moręgowany, żubr, najbardziej zagrożony wyginięciem ssak drapieżny Europy - norka europejska, perewiazka i małpiatka lori mały którego Zoo koordynuje hodowlę w ramach Europejskiego Programu Ochrony Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem.

16 grudnia 2014 roku z Berlina przywieziono dwa podgatunki takinów: tybetańskiego i złocistego.

Na terenie Nowego Zoo przy ulicy Krańcowej mieści się zbudowany przez armię pruską w latach 1877-1881 zabytkowy Fort 3, stanowiący element zewnętrznego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Poznań. Obiekt będący jednym z miejsc zimowania nietoperzy w Poznaniu, wchodzi w skład chronionego obszaru Natura 2000.
Trasa turystyczna

W 2011 roku fort udostępniono odwiedzającym. Trasa turystyczna obejmuje część naziemną i podziemną, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem (maj-wrzesień). Operatorem trasy turystycznej jest Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji.

Rozległy teren Nowego Zoo można zwiedzać na pieszo lub podróżować wożącymi turystów składami kolejki parkowo-ogrodowej (trzy składy). Pasażerowie mogą dowolnie wsiadać i wysiadać by zwiedzić daną część ogrodu.

W uznaniu dokonań w 1992 roku poznański ogród zoologiczny zostały wpisany do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych (EAZA). W 1999 roku został członkiem światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA).

UWAGA

1. Na terenie Ogrodu Zoologicznego dozwolone jest nieodpłatne robienie zdjęć (jedyny wyjątek stanowi zakaz używania lamp błyskowych w Pawilonie Zwierząt Nocnych).
2. Komercyjne wykorzystywanie zdjęć zrobionych na terenie Ogrodu Zoologicznego możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu zgody Dyrektora Zoo.
3. Ogród Zoologiczny nie ponosi odpowiedzialności za wizerunki osób trzecich sfotografowanych przy okazji robienia zdjęć oraz ich upublicznienie.

Stan mieszkańców czyli zwierząt:

Ssaki:
98 gatunków, 1006 sztuk
Ptaki
98 gatunków, 447 sztuk
Gady
41 gatunków, 231 sztuk
Płazy
15 gatunków, 201 sztuk
Ryby
25 gatunków, 547 sztuk
Bezkręgowce
91 gatunków

OGÓŁEM
368 gatunków, 2432 sztuk

 

Inne portale:

Zaprzyjaźnione serwisy