Aktywny wypoczynek

Folwark Konny Hermanów

Nowe Miasto Nad Wartą

Bryllandia

Witaszyce

zobacz więcej dodaj obiekt

Statystyka

  • Wszytkich: 3998428
  • W tym roku: 549429
  • W tym miesiącu: 11630
  • Dziś: 59
  • Online: 20

Linki

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Wystawa: Broń drużyny Piastów

 

W Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie, w dniu 22 sierpnia została otwarta czasowa wystawa archeologiczna, pt. Broń drużyny Piastów.

 

Wystawa pokazuje te elementy uzbrojenia, które stanowiły bezpośrednie wyposażenie wojownika w X-XII wieku, dodając mu prestiżu i podnosząc rangę w czasach wczesnego średniowiecza. Była to broń wykonana z doskonałego surowca, często wyjątkowo zdobiona także cennymi kruszcami. Pozyskiwane w toku badań archeologicznych militaria poświadczają wysoką pozycję zbrojnych w średniowiecznym społeczeństwie. Dla archeologów stają się one również cennymi przedmiotami, dzięki którym stworzono szereg ciągów typologicznych ułatwiających ustalenie chronologii i pozwalających wypowiadać się na temat ich proweniencji, stosunków społecznych, wymiany handlowej, przemian i wpływów kulturowych.

Na wystawie zaprezentowane zostaną militaria ówczesnych zbrojnych które pozwoliły wyróżnić w owym czasie dwie formacje: pieszych (clipeati) i konnych (loricati). Piesi uzbrojeni byli w miecze, włócznie, proce, łuki; konni posiadali miecze, włócznie, chronieni byli przez tarcze, hełmy, a zakładali także "pancerze" - tzw. koszulki kolcze. Wystawa powstała w oparciu o znaleziska z badań Ostrowa Lednickiego, Dziekanowic i Grzybowa. Kurator wystawy Jacek Wrzesiński, projekt graficzny Wojciech Kujawa. Wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających do 30 października br.

Sfinansowana została przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich oddział w Poznaniu z projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.


źródło: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

 

Inne portale:

Zaprzyjaźnione serwisy